Sankt Petri Skole
Hvordan kan belysningen bidrage til et bedre undervisningsmiljø?
På Sankt Petri Skole er et klasselokale blevet omdannet til et pilotprojekt, hvor fremtidens belysning testes i praksis. Sammen med ZENISK Danmark har Vanpee leveret lysstyring og programmering af de første lysscenarier, som skal afprøves i et virkeligt undervisningsmiljø.
Målet har været at finde den løsning, der bedst understøtter elevernes trivsel, koncentration og læring - baseret på erfaringer fra både lærere og elever.
Fra traditionelle lysstofrør til intelligent belysning
De eksisterende loftarmaturer med konventionelle lysstofrør er blevet erstattet af nedpendlede LED-armaturer med både op- og nedadrettet lys samt Tunable White, der gør det muligt at tilpasse lysfarve og lysniveau til forskellige undervisningssituationer.
Pilotprojektet fungerer som et mini-forskningsprojekt, hvor forskellige lysindstillinger testes i løbet af efteråret 2026 for at identificere skolens reelle behov, inden resten af skolen renoveres i 2027.
Vanpees rolle i projektet
Vanpee har været med fra projektets begyndelse og har bidraget med:
- Programmering af lysscenarier i pilotklasselokalet
- Opsætning af forskelligeTunable White-scenarier for at teste, hvilken belysning der bedst understøtter elevernes trivsel, koncentration og undervisningsmiljø
- Levering af Casambi Xpress trådløst panel med vægholder
- Levering af Casambi Salvador 2016 DALI Controller
Løsningen gør det nemt at skifte mellem forskellige lysscenarier og giver skolen mulighed for løbende at justere programmeringen ud fra de erfaringer, der indsamles.
Data, der skal forme fremtidens løsning
Forud for pilotprojektet har ZENISK Danmark kortlagt den eksisterende belysning, gennemført bæredygtighedsberegninger og analyseret forskellige armaturløsninger for at finde den optimale kombination af visuel komfort, funktionalitet og økonomi.
Nu fortsætter arbejdet med at indsamle feedback fra lærere og elever, så den endelige løsning bygger på erfaringer fra den daglige undervisning – ikke kun på tekniske beregninger.
Stor tak til ZENISK Danmark og Sankt Petri Skole for et godt samarbejde og for tilliden til at lade Vanpee være en del af projektet. Vi glæder os til at følge pilotprojektet videre og bidrage til de næste faser.